First Place Middle School

 

Second Place Middle School

Third Place Middle School

-

WCRC Intermediate Basketball

Middle School Playoffs at VanDevender

Nov. 3 Results

Championship

Red 53, Blue 42

Red – Lars Cooper 5 (1 3-pointer), Cale Stutler 4, Jackson Wharton 22 (4 3-pointers), Tristyn Squires 15, Joe Taylor 7 (1 3-pointer).

Blue – Landon Edwards 26 (2 3-pointers), Derek Hill 8, Lilly Martinez 4, Joseph Pauley 2, Mason Harris 2.

Semifinals

Blue 35, Gold 21

Blue – Landon Edwards 16, Derek Hill 10, Daniel Lewis 2, Lilly Martinez 2, Joseph Pauley 2, Mason Harrison 3 (3-pointer).

Gold – Rudy Colombo 2, Jake Watson 13 (2 3-pointers), Damon Harper 2, Madison Kincaid 4.

---


Elementary Champions


Elementary Runner-up


Elementary Third Place

-

Oct. 27 Results at VanDevender MS

-

Elementary Division

Championship Game

Gold 36, Blue 20

Gold - Braden Keefer 17 (1 3-pointer), Cameron Hemingway 10, Jayden Kelley 1, Nathan Lewis 1, Trey Miller 7.

Blue – Caysen Litton 5 (1 3-pointer), A.J. Hendershot 4, Cooper Sams 6, Bobby Price 4, Parker Dobson 1.

-

Semifinals

Blue 19, Red 18

Blue – A.J. Hendershot 4, Cooper Sams 6, Jude Bills 2, Bobby Price 7.

Red – Colt Scott 2, Cedric Davis 11 1 3-pointer), Jack Louden 2, Garrett Kincaid 2, Jackson Roe 1.

-

Middle School Division

Red 50, Blue 38

Red – Lars Cooper 5 (1 3-pointer), Caleb Murray 4, Cale Stutler 8, Jackson Wharton 20 (2 3-pointers), Tristyn Squires 9, Joe Taylor 4.

Blue – Derek Hill 2, Daniel Lewis 2, Mason Harri

s 10, Joseph Pauley 9, Brooklyn Miller 2, Landon Edwards 13.

-

Gold 44, Blue 26

Gold – Rudy Colombo 2, Jake Watson 11, Madison Kincaid 7 (1 3-pointer), Lars Cooper 1, Nathan Lewis 4, Tristyn Squires 18.

Blue – Daniel Lewis 4, Lilly Martinez 4, Mason Harris 3 (3-pointer), Joseph Pauley 2, Brooklyn Miller 8, Landon Edwards 5 (1 3-pointer).

-

Middle School Playoff Schedule

Sunday, Nov. 3

3:00 – Gold vs. Blue

4:00 – Winner vs. Red

 -

Oct. 20 Results at VanDevender MS

-

Elementary Division

Red 24, Gold 22

Red – Lyndyn Ervin 2, Colt Scott 10, Cedric Davis 8, Garrett Kincaid 2, Jackson Roe 2.

Gold – Braden Keffer 5, Cameron Hemingway 10, Trey Miller 5(1 three-pointer), Grant Edman 2.

-

Red 16, Blue 12

Red – Colt Scott 4, Wade Hines 8, Garrett Kincaid 1, Brayden Taylor 2, Jackson Roe 1.

Blue – Caysen Litton 5, Jude Bills 5, Bobby Price 2.

-

Middle School Division

Gold 51, Red 48

Gold – Jake Watson 16 (3 three-pointers), Damien Harper 4, Madison Kincaid 6, Landon Edwards 25 (3 three-pointers).

Red – Lars Cooper 5 (1 three-pointer), Cale Stutler 8, Jackson Wharton 23 (3 three-pointers), Tristyn Squires 8, Joe Taylor 4.

-

Red 50, Blue 46

Red – Lars Cooper 2, Cale Stutler 10, Jackson Wharton 12 (1 three-pointer), Tristyn Squires 13, Joe Taylor 12.

Blue – Derek Hill 16, Daniel Lewis 4, Landon Edwards 26 (2 three-pointers).

-

Oct. 27 Schedule

Elementary Playoffs – 1:00 Red vs. Blue; 2:00 winner vs. Gold for championship.

Middle School – (Oct. 13 make-up) 3:00 Blue vs. Red; 4:00 Blue vs. Gold

-

Middle School playoffs will be Nov. 3 at 3 and 4 p.m.

 

Intermediate Basketball

Oct. 13 Results at VanDevender MS

-

Elementary Division

Blue def. Red 20-19

Blue – Caysen Litton 4, A.J. Hendershot 3, Cooper Sams 6, Jude Bills 6, Bobby Price 1.

Red – Lyndyn Ervin 3, Colt Scott 3, Cedric Davis 5, Jack Louden 2, Garrett Kincaid 4, Jackson Roe 2.

-

Gold 22, Blue 17

Gold – Braden Keefer 14, Trey Myer 8.

Blue – Caysen Litton 1, A.J. Hendershot 14 (2 three-pointers), Cooper Sams 2.

 -

Oct. 6 Results

-

Elementary Division

Gold 16, Red 8

Gold – Braden Keffer 2, Cameron Hemingway 6, Trey Myer 4, Wyatt Ridgeway 2, Grant Edman 2.

Red – Colt Scott 6, Jackson Roe 2.

-

Blue 28, Gold 23

Blue – Caysen Litton 2, A.J. Hendershot 9, Isaac Shirey 2, Jude Bills 4, Bobby Price 9, Parker Dobson 2.

Gold – Lindsey Logston 2, Braden Keffer 10, Cameron Hemingway 4, Trey Myer 7.

-

Middle School Division

Gold 44, Red 36

Gold – Rudy Colombo 4, Jake Watson 21, Maddox Reynolds 1, Madison Kincaid 7, Angelo Brammer 11.

Red – Lars Cooper 2, Cale Stutler 2, Jackson Wharton 20, Tristyn Squires 8, Joe Taylor 4.

-

Blue 32, Gold 28

Blue – Derek Hill 12, Mason Harris 3, Joseph Pauley 6, Landon Edwards 11.

Gold – Rudy Colombo 4, Jake Watson 22, Angelo Brammer 2.

-

Note: Oct. 13 middle school games will be postponed until Oct. 27 and playoffs moved to Nov. 3.
-
Sept. 29 Results
-
Elementary Division
Gold 27, Red 9.

Gold – Lindsey Logston 8, Braden Keffer 13, Jayden Kelley 1, Trey Myer 5, Grant Edman 2.
Red – Colt Scott 4, Cedric Davis 2, Garrett Kincaid 2, Jackson Roe 1.
-
Red 18, Blue 14
Red – Colt Scott 6, Cedric Davis 8, Wade Hines 2, Jackson Roe 2.
Blue – Caysen Litton 1, A.J. Hendershot 4, Cooper Sams 5, Bobby Price 4.
-
Middle School Division
Red 50, Gold 30

Red – Lars Cooper 4, Caleb Murray 2, Cale Stutler 12, Jackson Wharton 21, Tristyn Squires 5, Joe Taylor 6.
Gold – Jake Watson 7, Rudy Colombo 5, Damien Harer 6, Madson Kincaid 4, Angelo Brammer 8.
-
Red 51, Blue 49 (2 ot)
Red – Lars Cooper 7 (including winning basket in second overtime), Caleb Murray 2, Cale Stutler 2, Jackson Wharton 16, Tristyn Squires 10, Joe Taylor 14.
Blue – Landon Edwards 13, Derek Hill 16, Daniel Lewis 8, Mason Harris 2, Joseph Pauley 2, Brooklyn Mille r8.

-

Sept. 22

Elementary Division

Blue 20, Red 18

Blue - A.J. Hendershot 13, Cooper Sams 2, Jude Bills 2, Bobby Price 3.

Red - Colt Scott 11, Cedric Davis 2, Garrett Kincaid 2, Brayden Taylor 2, Jackson Roe 1.

-

Gold 32, Blue 28

Gold - Braden Keffer 13, Cameron Hemingway 6, Nathan Lewis 2, Trey Miller 6, Wyatt Ridgeway 5.

Blue - A.J. Hendershot 13, Isaac Shirey 2, Cooper Sams 11, Bobby Price 2.

-

Middle School Division

Red 46, Blue 44

Red - Cale Stutler 4, Tristyn Squires 11, Joe Taylor 7, Jayden Ervin 4, Lars Cooper 2.

Blue - Derek Hill 28, Daniel Lewis 2, Lilliana Martinez 3, Brooklyn Miller 2, Landon Edwards 9.

-

Blue 47, Gold 36

Blue - Derek Hill 26, Daniel Lewis 2, Mason Harris 3, Joseph Pauley 4, Landon Edwards 12.

Gold - Jake Watson 10, Rudy Colombo 2, Jacob Thomas 12, DAmien Harper 2, Madison Kincaid 8, Angelo Brammer 2.

-

Sept. 15

Elementary Division

Gold 16, Red 8

Gold – Braden Keffer 9, Wyatt Ridgeway 2, Cameron Hemingway 5.

Red – Colt Scott 8.

-

Gold 31, Blue 18

Gold – Braden Keffer 17, Trey Myer 2, Cameron Hemingway 10, Grant Edman 2.

Blue – Caysen Litton 1, Andrew Hendershot 7, Cooper Sams 4, Bobby Price 6.

-

Middle School

Gold 35, Red 27

Gold – Jake Watson 21, Madison Kincaid 4, Rudy Colombo 1, Angelo Brammer 7, Jacob Thomas 4.

Red – Jackson Wharton 21, Tristyn Squires 2, Cale Stutler 2, Joe Taylor 2.

-

Gold 33, Blue 28

Blue – Derek Hill 8, Zillianna Martinez 3, Joseph Pauley 2, Landon Edwards 15.

Gold – Jacob Thomas 10, Jake Watson 16, Rudy Colombo 2, Damien Harper 2, Angelo Brammer 2, Madison Kincaid 1.

 -

2019 Intermediate Basketball Teams
Elementary Division
Red – Colt Scott, Cedric Davis, Jack Louden, Wade Hines, Brayden Taylor, Keegan Maxson, Garrett Kincaid, Lyndyn Ervin.,
Gold – Trey Myer, Braden Keffer, Grant Edman, Aiden Kelley, Jayden Kelley, Cameron Hemingway, Lindsey Logston, Nathan Lewis, Wyatt Ridgeway.
Blue – Caysen Litton, Cooper Sams, Jude Bills, Andrew Hendershot, Isaac Shirey, Adyleigh Matheny, Parker Dobson, Bobby Price.
Elementary Schedule
Sept. 15 - 1:00 Red vs. Gold; 2:00 Gold vs. Blue
Sept. 22 - 1:00 Blue vs. Red; 2:00 Blue vs. Gold
Sept. 29 - 1:00 Gold vs. Red; 2:00 Red vs. Blue
Oct. 6 - 1:00 Red vs. Gold; 2:00 Gold vs. Blue
Oct. 13 - 1:00 Blue vs. Red; 2:00 Blue vs. Gold
Oct. 20 - 1:00 Gold vs. Red; 2:00 Red vs. Blue
Oct. 27 - 1:00 #2 vs. #3; 2:00 Winner vs. #1
Middle School Division
Red – Jackson Wharton, Tristyn Squires, Cale Stutler, Jayden Ervin, Caleb Murray, Joe Taylor.
Gold – Jake Watson, Madison Kincaid, Rudy Colombo, Damien Harper, Angelo Brammer, Maddox Reynolds.
Blue – Landon Edwards, Derek Hill, Mason Harris, Daniel Lewis, Lhillianna Martinez, Brooklyn Miller, Joseph Pauley.
Middle School Schedule
Sept. 15 - 3:00 Red vs. Gold; 4:00 Gold vs. Blue
Sept. 22 - 3:00 Blue vs. Red; 4:00 Blue vs. Gold
Sept. 29 - 3:00 Gold vs. Red; 4:00 Red vs. Blue
Oct. 6 - 3:00 Red vs. Gold; 4:00 Gold vs. Blue
Oct. 13 - 3:00 Blue vs. Red; 4:00 Blue vs. Gold
Oct. 20 - 3:00 Gold vs. Red; 4:00 Red vs. Blue Oct. 27 - 3:00 #2 vs. #3; 4:00 Winner vs. #1


 

Great opportunity for pre-season middle school/elementary school skills practice

Open to all Boys & Girls grades 3-8

Registration Forms Now Available

8 Week program begins Sept. 8

Games are Sunday afternoons at VanDevender Middle School

Cost $35 T-Shirt included

Elementary Division

Middle School Division

Contact Carroll Jett 304-424-7311 ext. 203

===========================================================================================================================================

Intermediate Basketball 2019 Registration Form                      


Participant Name____________________________________________________________

Address ___________________________________________________________________

Phone ______________________________ Cell __________________________________

Age______Grade _______ School ______________________________________________

Male    or   Female  (circle one)

Shirt Size (circle one):    Youth S  Youth M  Youth L  Adult S  Adult M  Adult L   Adult XL

Parent Name (please print)_____________________________________________________

Email _______________________________________________________________________

For your child to participate in Wood County Recreation programs for the current season, this form MUST be signed and returned to the Program Coordinator prior to participating.

I give permission for my child, named above, to participate in the WCRC Intermediate Basketball Program. It is clearly understood and agreed that Wood County Recreation Commission, its sponsors, and all persons connected with this program will not be held liable in the event of injury to my child.

Medical Information Release: I agree OR do not agree (circle one) to authorize the Wood County Recreation Commission staff, coaches, or medical persons to share information pertaining to injuries or health problems concerning my child to address proper care in the event of injury or sickness.


Parent Signature ___________________________________________________Date____________


Please return form ASAP to:    Wood County Recreation Commission

Attention Carroll Jett

P.O. Box 1306

Parkersburg, WV 26102

304-424-7331 ext. 203

 

Or Fax to: Carroll Jett, Program Coordinator @ 304-424-7334



Please Note: The cost of this program is $35. If you cannot afford this fee other arrangements can be made such as filling out a scholarship form. Checks must be written to Wood County Recreation Commission (WCRC). Thank You!



Scores


WCRC Intermediate Basketball League

Nov. 5 2017 Results

Elementary Division

Third Place Game

Red 27, Blue 12

Red – Jacobi White 14, Daniel Lewis 3, Landon Henthorn 10.

Blue – Braxton Byrd 5, Preston Peters 7.

-

First Place Game

Green 27, Gold 23

Green – Derek Hill 1, Tyler Keiser 9, Emilee Moyers 1, Sutton Stanley 5, Tristyn Squires 2, Addie Davis 7, (other team 2).

Gold – Parker Vannoy 13, Landon Edwards 2, Nate Rodriguez 8.

-

Middle School Division

Third Place Game

Gold 53, Green 16

Gold – Gage Dowler 8, Hayden Coull 11, Domenic Walleshauser 24, Logan Falls 8, Madelyn Stephens 2.

Green – Micah Atkinson 5, Nathan Brunny 2, Dylan Bond 4, Sutton Stanley 5.

-

First Place Game

Red wins by forfeit over Blue

Exhibition: Blue 46, Red 32

Blue – Chase Anderson 5, Logan Henthorn 4, Seth Meadows 14, Jackson Smith 23.

Red – Jake Watson 3, Bentley Kinzer 1, Isaiah Walker 3, Tyler Hall 9, Alec Marshall 9, Conor Huber 7.


                           Elementary Champions

2017intelemchamps.jpg

                         Middle School Champions

2017intmschamps.jpg

               Middle School Runners-Up

2017intmsrunnerup.jpg

WCRC Intermediate Basketball League

Oct. 22 Results

-

Elementary

Gold 45, Blue 16

Gold – Carson Brundige 4, Parker Vannoy 14, Lucas Jenkins 13 (2 3-pointers), Landon Edwards 14.

Blue – Sophia Emrick 4, Braxton Byrd 1, Cameron Fallon 11.

-

Green 42, Red 18

Green – Derek Hill 7, Liam Guns 4, Tyler Keiser 10, Emilee Moyers 11, Sutton Stanley 4, Tristyn Squires 6.

Red – Jacobi White 7, Chase White 6, Daniel Lewis 2, Landon Henthorn 1, Lucas Jenkins 2.

-

Middle School

Blue 70, Gold 35

Blue – Chase Anderson 8 (1 3-pointer), Logan Henthorn 7 (1 3-pointer), Aiden Stanley 4, Jackson Smith 27 (6 3-pointers), Seth Meadows 22.

Gold – Domenic Walleshauser 15 (5 3-pointers), Aiden Blake 18 (3 3-pointers), Kylee Scott 2.

-

Red 44, Green 20

Red – Jake Watson 2, Evan Cowan 6, Isaiah Walker 6, Tyler Hall 17, Alec Marshall 8, Conor Huber 5.

Green – Micah Atkinson 3, Caleb Lucas 17 (1 3-pointer).

-

Schedule for Sunday, Oct. 29

Elementary – 1 p.m. (3rd place game) Blue vs. Red; 2 p.m. (1st place game) Gold vs. Green.

Middle School – 3 p.m. (3rd place game) Green vs. Gold; 4 p.m. (1st place game) Red vs. Blue.


 

WCRC Intermediate Basketball

Oct. 15 Results

-

Elementary Division

Gold 25, Red 20

Gold – Carson Brundige 2, Parker Vannoy 4, Lucas Jenkins 4, Landon Edwards 4, Nate Rodriguez 11.

Red – Jacobi Whie 1, Mason Harris 4, Quinton Wright 8, Lndon Henthorn 3, Liam Guns 2, Tristyn Squires 2.

Green 39, Blue 12

Green – Liam Guns 2, Tyler Keiser 6, Emilee Moyers 4, Sutton Stanley 4, Tristyn Squires 6, Addie Davis 17.

Blue – Sophia Emrick 1, Cale Stutler 2, Preston Peters 2, Cameron Fallon 7.

-

Middle School Division

Red 44, Gold 24

Red – Evan Cowan 10, Isaiah Walker 4, Tyler Hall 4, Alec Marshall 16, Conor Huber 2, Jake Watson 8.

Gold – Gage Dowler 2, Domenic Walleshauser 13, Logan Falls 9.

-

Blue 44, Green 29

Blue – Chase Anderson 2, Logan Henthorn 3, Ethan Marshall 3, Zach Shockey 13, Jackson Smith 23.

Green – Micah Atkinson 5, Caleb Lucas 15, Xavier Leeson 2, Dominic Walleshauser 7.

-

Oct. 22 Schedule

Elementary – 1:00 Red vs. Green, 2:00 Blue vs. Gold

Middle School – 3:00 Red vs. Green, 4:00 Blue vs. Gold

 

 

WCRC Intermediate Basketball

Oct. 8 Results

 

Elementary Division

Gold 30, Green 25

Gold – Carson Brundige 2, Parker Vannoy 4, Lucas Jenkins 6, Landon Edwards 2, Nate Rodriguez 16.

Green – Derek Hill 2, Tyler Keiser 2, Sutton Stanley 6, Tristyn Squires 9, Addie Davis 6.

-

Red 34, Blue 19

Red – Quinton Wright 14, Landon Henthorn 12, Tristyn Squires 6. Team 2.

Blue – Gage Coull 4, Cameron Fallon 15.

-

Middle School Division

Gold 38, Green 25

Gold – Hayden Coull 2, Dominick Walleshauser 18, Logan Falls 13, Madelyn Stephens 2, Gage Coull 3.

Green – Micah Atkinson 1, Caleb Lucas 18, Xavier Leeson 2, Madeline Richmon 2, Dylan Bond 2.

-

Red 42, Blue 27

Red – Bentley Kinzer 8, Evan Cowan 11, Isaiah Walker 10, Tyler Hall 6, Conor Huber 6, Jake Watson 1.

Blue – Chase Anderson 10, Logan Henthorn 2, Jackson Smith 15.

 

 

 

WCRC Intermediate Basketball

Oct. 1 Results

-

Elementary Division

Green 27, Red 10

Green – Derek Hill 3, Tyler Keiser 4, Emilee Moyers 2, Sutton Stanley 9, Tristyn Squires 1, Addie Davis 8.

Red – Mason Harris 2, Quinton Wright 4, Landon Henthorn 4.

-

Gold 35, Blue 15

Gold – Carson Brundige 4, Parker Vannoy 4, Lucas Jenkins 13, Landon Edwards 4, Nate Rodriguez 10.

Blue – Gage Coull 4, Cameron Fallon 10, Braxton Byrd 1.

-

Middle School Division

Red 43, Green 28

Red – Bentley Kinzer 12, Evan Cowan 2, Isaiah Walker 12, Tyler Hall 7, Alec Marshall 8, Conor Huber 2.

Green – Micah Atkinson 3, Caleb Lucas 7, Dylan Bond 2, Jeremy Daggett 16.

-

Blue 40, Gold 35

Blue – Chase Anderson 3, Ethan Marshall 2, Zach Shockey 2, Aiden Stanley 2, Jackson Smith 17, Seth Meadows 14.

Gold – Cyrus Traugh 9, Logan Falls 3, Madelyn Stephens 4, Aiden Blake 19.

 

WCRC Intermediate Basketball Results

Sept. 24

Elementary Division

Green 46, Blue 11

Green – Jayden Ervin 2, Derek Hill 4, Tyler Keiser 6, Emilee Moyers 4, Sutton Stanley 10, Tristyn Squires 4, Addie Davis 16.

Blue – Josh Knicely 2, Gage Coull 9.

-

Gold 26, Red 19

Gold – Carson Brundige 2, Parker Vannoy 8, Landon Edwards 2, Nate Rodriguez 14.

Red – Mason Harris 6, Landon Henthorn 2, Gauge Delancey 11.

-

Middle School Division

Blue 37, Green 31

Blue – Chase Anderson 2, Logan Henthorn 5, Zach Shockey 2, Jackson Smith 8, Seth Meadows 21.

Green – Micah Atkinson 4, Caleb Lucas 15, Jeremy Daggett 11.

-

Red 42, Gold 30

Red – Isaiah Walker 8, Tyler Hall 5, Alex Marshall 6, Conor Huber 9, Bentley Kinzer 14.

Gold – Cyrus Traugh 2, Gage Dowler 1, Hayden Coull 6, Dominic Walleshauser 6, Logan Falls 9, Madelyn Stephens 4, Aiden Blake 2.

 

 

WCRC Intermediate Basketball

Sept. 17 Results

Elementary Division

Red 28, Blue 12.

Red – Gauge Delancey 10, Daniel Lewis 2, Jacobi White 6, Chase White 2, Landon Henthorn 8.

Blue – Gage Coull 8, Braxton Byrd 2, Josh Knicely 2.

-

Gold 26, Green 18

Gold – Nate Rodriguez 11, Landon Edwards 2, Parker Vannoy 2, Lucas Jenkins 11.

Green - Emilee Moyers 7, Tristyn Squires 2, Tyler Keiser 7.


-

Middle School Division

Red 41, Blue 33

Red – Tyler Hall 11, Jake Watson 2, Conor Huber 3, Isaiah Walker 11, Bentley Kinzer 4, Evan Cowan 2, Alec Marshall 8.

Blue – Kaley Buffington 2, Ethan Marshall 2, Chase Anderson 3, Jackson Smith 15, Logan Henthorn 2, Seth Meadows 9.

-

Gold 51, Green 40

Gold – Cyrus Traugh 18, Hayden Coull 7, Domenic Walleshauser 6, Gage Dowler 2, Aiden Blake 16, Logan Falls 2.

Green – Jeremy Daggett 22, Caleb Lucas 13, Nathan Brunny 2, Micah Atkinson 1, Madeline Richman 2.

 

 2017 WCRC Intermediate Basketball Rosters

Elementary Division

Red – Landon Henthorn, Quinton Wright, Mason Harris, Daniel Lewis, Chase White, Jacobi White, Gauge Delancey, Riley Fury.

Blue – Cameron Fallon, Gage Coull, Preston Peters, Landon Peters, Sophia Emrick, Braxton Byrd, Cale Stutler, Josh Knicely.

Green – Tyler Keiser, Sutton Stanley, Tristyn Squires, Jayden Ervin, Emilee Moyers, Derek Hill, Liam Guns.

Gold – Landon Edwards, Lucas Jenkins, Jacqueline Poland, Jazmin Kelley, Parker Vannoy, Isaiah Leeson, Carson Brundige, Nate Rodriguez.

Middle School Division

Red – Alec Marshall, Isaiah Walker, Evan Cowan, Conor Huber, Morgan McHugh, Tyler Hall, Jake Watson, Bently Kinzer, .

Blue – Jackson Smith, Logan Henthorn, Aiden Stanley, Ethan Marshall, Zach Shockey, Chase Anderson, Kaley Buffington, Seth Meadows, .

Green – Caleb Lucas, Dylan Bond, Madeline Richman, Xavier Leeson, Jasmine Hockman, Nathan Brunny, Micah Atkinson, Jeremy Daggett.

Gold – Aiden Blake, Domenic Walleshauer, Logan Falls, Hayden Coull, Madelyn Stephens, Kylee Scott, Gage Dowler, Cyrus Traugh.

-

2017 WCRC Intermediate Basketball Schedule

(all games played at VanDevender Middle School)

Sept. 17 – Elementary - 1 p.m. Red vs. Blue 2 p.m. Green vs. Gold;

Middle School - 3 p.m. Red vs. Blue; 4 p.m. Green vs. Gold

Sept. 24 – Elementary - 1 p.m. Blue vs. Green;  2 p.m. Gold vs. Red;

Middle School - 3 p.m. Blue vs. Green; 4 p.m. Gold vs. Red

Oct. 1 – Elementary - 1 p.m. Blue vs. Gold; 2 p.m. Red vs. Green;

Middle School - 3 p.m. Blue vs. Gold; 4 p.m. Red vs. Green

Oct.. 8 – Elementary - 1 p.m. Gold vs. Green; 2 p.m. Blue vs. Red;

Middle School - 3 p.m. Gold vs. Green; 4 p.m. Blue vs. Red

Oct. 15 – Elementary - 1 p.m. Red vs. Gold; 2 p.m. Green vs. Blue;

Middle School - 3 p.m. Red vs. Gold; 4 p.m. Green vs. Blue

Oct. 22 – Elementary - 1 p.m. Red vs. Green; 2 p.m. Blue vs. Gold;

Middle School - 3 p.m. Red vs. Green; 4 p.m. Blue vs. Gold

Oct. 29 – Elementary -  1 p.m. 3rd place game; 2 p.m. first place game

Middle School - 3 p.m. 3rd place game; 4 p.m. – first place game

2016 Elementary Division Champion
ElementaryDivisionChampion.jpg

2016 Elementary Division Runner-Up
ElementaryDivisionRunner-Up.jpg

2016 Elementary Division 3rd Place
ElementaryDivision3rdPlace.jpg

2016 Middle School Division Champion
MiddleSchoolDivisionChampion.jpg

2016 Middle School Division Runner-Up
MiddleSchoolDivisionRunner-up.jpg

2016 Middle School Division 3rd Place
MiddleSchoolDivision3rdPlace.jpg

2016 Middle School Division 4th Place
MiddleSchoolDivision4thPlace.jpg