Each Wood County Elementary school may enter a team

  • Principal must approve the program at their school
  • Child may not turn 12 before September 1 of the current year
  • Contact your school for tryout information
  • Games played weekday evenings beginning at 4:30

  • There has been a change to the game times for boys elementary basketball on Jan. 16 at Lubeck.
    Gihon and Lubeck will play at 4:30 while Vienna and Martin will play at 5:30.

    -

    WCRC Boys Elementary Basketball
    Through Jan. 16, 2020
    # School Wins - Losses
    1 Madison 5 - 0
    1 Vienna 5 - 0
    3 Greenmont 3 - 0
    3 North Christian 3 - 0
    3 McKinley 3 - 0
    6 Worthington 4 - 1
    7 Kanawha 3 - 1
    7 Lubeck 3 - 1
    9 Park. Catholic 2 - 1
    10 Franklin 3 - 2
    10 Mineral Wells 3 - 2
    10 Williamstown 3 - 2
    13 Wood County Christian 2 - 3
    14 Gihon 1 - 3
    14 Jefferson 1 - 3
    14 Blennerhassett 1 - 3
    17 Emerson 1 - 4
    18 Criss 0 - 3
    18 Fairplains 0 - 3
    20 Waverly 0 - 4
    20 Martin 0 - 4
    22 Neale 0 - 5

    -

    WCRC Boys Elementary Basketball

    Jan. 16 Results

    Lubeck 29, Gihon 27

    Lubeck – Gavin Fling 10, Kooper Jackson 10, Easton Miller 4, Seth Menarchek 1, Charles Williams 4.

    Gihon – Kavell Robinson 4, Ethan Sands 4, Andrew Whipkey 2, Giuseppe Scotto-Rinaldi 6, Logan Graham 11.

    -

    Williamstown 26, Emerson 16

    Williamstown – Isaac Harris 6, Trey Myer 2, Wyatt Siley 10, Mason Kern 8.

    Emerson – Connor Elkins 5, Bobby Price 4, Cole Sisk 7.

    -

    Worthington 20, Franklin 18 OT

    Worthington – Jack Read 2, Isaiah Cottrill 2, Chace Curry 6, Jackson Roe 6, Thomas Lindenmuth 4.

    Franklin – Robert Gregory 4, Darryl Hughes 4, Kaleb Hall 8, Jaylen Talbott 2.

    -

    Madison 32, Neale 18

    Madison - Quinten Wilson 24, Carter Nelson 2, Cameron Hemingway 6.

    Neale - Michael Ryan 2, Jackson Brown 2, Rex Ashcroft 10, Levi Morr 2, Brock Dawson 2.

    -

    Wood County Christian 20, Waverly 18

    WCCS - Koa Navarro 4, Caleb Coppernoll 4, Griffin Wharton 2, Jude Bills 6, Jaden Blackwell 2, Carter Bazell 2.

    Waverly - Uriah Coleman 6, Blake Corbitt 4, Anstin McDonald 8.

    -

    Vienna 53 Martin 15
    Vienna - Brady Thorn 10, Branson Lott 10, Chandler Jackson 14, Corbin Kupfner 2, Austin Craven 3, Tyrell Miller 8, Connor Jackson 4, Karson Gooch 2.
    Martin - Jase Rake 8, Elijah Wolfe 2, Raven Floyd 2, Dillon Gibson 3.

     Jan. 15 Results

    Williamstown 32, Mineral Wells 23

    Williamstown – Isaac Harris 10, Trey Myer 4, Wyatt Siley 12, Jackson Melonas 4, Colin Jones 1, Mason Kern 1.

    Mineral Wells – Brayden Gallagher 6, Peyton Cline 7, Xavier St. Andry 6, Brayden Stone 4.

    -

    Vienna 42, Jefferson 12

    Vienna – Brady Thorn 6, Branson Lott 8, Chandler Jackson 9, Branson Forshey 2, Corbin Kupfner 2, Austin Craven 3, Tyrell Miller 6,Brock Gillespie 2, Conner Jackson 4.

    Braden Keffer 5, Taris Miller 4, Demajic Miller 3.

    -

    Franklin 23, Waverly 11

    Franklin – Kristian Parsons 1, M.J. Delaney 2, Robert Gregory 4, Kaleb Hall 4, Kypton Mooney 4, Darryl Hughes 8.

    Waverly – Mason Dunlap 2, Uriah Coleman 3, Austin McDonald 6.

    -

    Park. Catholic 13, Fairplains 12

    Catholic – Alex Schmidt 11, Brayden Strcula 2.

    Fairplains – Maxwell Boyd 8, Ozmar Hernandez 4.

    -

    McKinley 25, Criss 7

    McKinley – T.J. Presta 6, Slaton Davis 9, Zamyar Walker 2, Mason Jones 2, Austin Lemley 2, Rodkeem Jackson 2, Tayvon Roupe 2.

    Criss – Blaze Efaw 2, Caden Moat 2, Marko Lewis 1, Ethan Durochia 2.

    -

    Kanawha 36, Neale 7

    Kanawha - Cayden Miller 5, Logan Ruble 4, Jackson Hendershot 13, Landon Ullman 8, Luke Eagle 2, Zach Cunningham 4.

    Neale - Aiden Reynolds 1, Michael Ryan 4, Rex Ashcroft 2.

    -

    Jan. 14 Results

    Mineral Wells 28, Blennerhassett 26

    Mineral Wells - Peyton Cline 14, Trevor Carson 4, Xavier St. Andry 4, James Thompson 2, Brayden Gallagher 4,

    Blennerhassett - Cooper Sams 7, Logan Arnold 4, Landen Willison 5, Parker Dobson 4, Caysen Litton 6.

    -

    Madison 36, Emerson 17

    Madison – Quinten Wilson 20, Carter Nelson 4, Cameron Hemingway 8, Andrew Salizzoni 2, Xavier Graeber 2.

    Emerson – Connor Elkins 6, Isaiah Leeson 2, Cole Sisk 1, Bobby Price 4, A.J. Payne 2, Michael McMahan 2.

    -

    McKinley 26, Martin 10

    McKinley – T.J. Presta 10, Slaton Davis 4, Zamyar Walker 8, Mason Jones 2, Tayvon Roupe 2.

    Martin – Preston Heckert 2, Jase Rake 8.

    -

    Vienna 30, Lubeck 15

    Vienna - Brady Thorn 10, Branson Lott 3, Chandler Jackson 13, Branson Forshey 2, Drey Grinter 2.

    Lubeck - Gavin Fling 2, Kooper Jackson 2, Easton Miller 6, Seth Menarchek 1, Charles Williams 4.

    -

    Williamstown 26, Gihon 23

    Williamstown – Isaac Harris 5, Trey Myer 6, Breck Allen 5, Mason Kern 2, Jackson Melonas 6, Colin Jones 2.

    Gihon – Kavell Robinson 6, Ethan Sands 4, Logan Graham 11, Caiden Polinsky 2.

    -

    Worthington 30, Wood County Christian 14

    Worthington – Jack Read 4, JsShawn Honeycutt 6, Wade Hines 2, Thomas Lindenmuth 6, Chace Curry 2, Thomas Naylor 2, Jackson Roe 8.

    WCC – Koa Navaro 1, Caleb Coppernoll 4, Brayden Shreeves 4, Jude Bills 5.

     -

    Jan. 13 Results

    Mineral Wells 21, Neale 18

    Mineral Wells – Peyton Cline 6, Trevor Carson 5, James Thompson 4, Bryar Anthony 2, Brayden Stone 4.

    Neale – Michael Ryan 6, Rex Ashcroft 4, Levi Morr 6, Bryce Myers 2.

    -

    Blennerhassett 26, Jefferson 12

    Blennerhassett – Caysen Litton 10, Colt Scott 5, Landon Willison 1, Caden Burnside 2, Cooper Sams 2, Parker Dobson 4, Caede Nicholson 2.

    Jefferson – Taris Miller 6, James Kingston 4, Ethan Carver 2.

    -

    Franklin 19, Wood County Christian 4

    Franklin - Kypton Mooney 2, Kaleb Hall 8, Darryl Hughes 9.

    WCC - Koa Navarro 2, Jude Bills 2.

    -

    Kanawha 47, Fairplains 12

    Kanawha - Cayden Miller 15, Jackson Hendershot 13, Landon Ullman 10, Blake Claudio 4, Luke Eagle 2, Caden Lynch 2, Jaron Barrett 1.

    Fairplains – Christian Bibbee4, Brayden Flanagan 2, Maxwell Boyd2, Bryson Gribble 2, Ozmar Hernandez 2.

    -

    Greenmont 44, Criss 8

    Greenmont – Seita Tooyama 4, Sam Heaney 4, Tyler Cameron 8, Reese Morris 5, Cale Varney 12, Noah Brown 7, Jack Louden 2, Thomas Conley 2.

    Criss – Ethan Durochia 4, Tyler Bell 4.

    -

    North Christian 20, Worthington 15

    North – Parker Reese 5, Hayden Tunnell 6, Andrew Francisco 9.

    Worthington – Chase Curry 9, Thomas Naylor 6.

    -

    Jan. 9 Results

    Greenmont 51, Martin 2

    Greenmont – Sam Heaney 4, Tyler Cameron 13, Noah Brown 8, Seita Tooyama 6, Cale Varney 10, Drew Padgett 2, Jack Louden 2, Thomas Conley 6.

    Martin – Jase Rake 2.

    -

    Kanawha 20, Emerson 10

    Kanawha – Cayden Miller 7, Blake Claudio 6, Logan Ruble 4, Zach Cunningham 3.

    Emerson – Connor Elkins 2, Isaiah Leeson 4, Tristan Roberts 2, A.J. Payne 2.

    -

    North Christian 28, Wood County Christian 14

    North – Andrew Francisco 10, Cody Eding 2, Parker Reese 12, Hayden Tunnell 4.

    WCC – Koa Navarro 2, Caleb Coppernoll 4, Jude Bills 8.

    -

    Madison 23, Williamstown 22

    Madison – Quinten Wilson 5, Carter Nelson 4, Xavier Graeber 10, Cameron Hemingway 4.

    Williamstown – Isaac Harris 8, Trey Myer 2, Wyatt Siley 8, Mason Kern 4.

    -

    Jan. 8 Results

    Worthington 22, Criss 17

    Worthington – Wade Hines 2, Chace Curry 8, Jack Read 4, Thomas Naylor 8.

    Criss – Blaze Efaw 8, Tyler Bell 1, Braiden Roseberry 4, Eli Spatafore 2, Ethan Williams 2.

    -

    Mineral Wells 17, Emerson 13

    Mineral Wells – Peyton Cline 12, Xavier St. Andry 5.

    Emerson - Isaiah Leeson 2, Bobby Price 5, Cole Sisk 6.

    -

    Franklin 15, Park. Catholic 9

    Franklin – Kaleb Hall 4, Kristian Parsons 4, Darryl Hughes 7.

    Catholic – Alexander Schmidt 3, Brayden Strcula 2, Nathaniel Ross 2, Carter Dawson 2.

    -

    Vienna 53, Gihon 10

    Vienna – Brady Thorn 6, Branson Lott 12, Chandler Jackson 17, Corbin Kupfner 6, Drey Grinter 4, Tyrell Miller 6, Brock Gillispie 2.

    Gihon – Giuseppe Scotto-Rinaldi 2, Logan Graham 6, Grant Edman 2.

    -

    Lubeck 31, Blennerhassett 8

    Lubeck – Gavin Fling 8, Cayden Wingrove 2, Kooper Jackson 7, Easton Miller 2, Charles Williams 10, Jonathon Kaufman 2.

    Blennerhassett – Colt Scott 4, Josiah Swiger 2, Caysen Litton 1, Landon Willison 1.

    -

    Jefferson 20, Neale 11

    Jefferson – Ethan Jordan 2, Braden Keffer 12, Taris Miller 2, Damajia Miller 4.

    Neale – Rex Ashcroft 3, Levi Morr 4, Brock Dawson 4.

    -

    Jan. 7 Results

    Greenmont 43, Fairplains 6

    Greenmont – Sam Heaney 4, Carter Thorpe 6, Tyler Cameron 12, Reese Morris 4, Cale Varney 4, Noah Brown 9, Jack Louden 2, Thomas Conley 2.

    Fairplains – Brayden Flanagan 2, Maxwell Boyd 4.

    -

    Worthington 23, Martin 9

    Worthington – Jack Read 2, JaShawn Honeycutt 2, Thomas Lindenmuth 4, Chase Curry 11, Jackson Roe 2, Thomas Naylor 2.

    -

    McKinley 24, Waverly 13

    McKinley – T.J. Presta 10, Slaton Davis 2, Zamyar Walker 8, Noah Peterson 2, Declan Ferrell 2.

    Waverly – Uriah Coleman 7, Blake Morris 2, Austin McDonald 4.

    -

    Wood County Christian 20, Criss 12

    WCC – Koa Navarro 2, Caleb Coppernoll 4, Griffin Wharton 4, Jude Bills 8, Carter Bazell 2.

    Criss – Blaze Efaw 1, Tyler Bell 3, Caden Moat 4, Evan Lott 2, Braiden Roseberry 2.

    -

    Vienna 49, Williamstown 15

    Vienna – Brady Thorn 9, Branson Lott 12, Chandler Jackson 14, Corbin Kupfner 6, Drey Ginter 2, Tyrell Miller 6.

    Williamstown – Wyatt Siley 2, Josh Shamblin 2, Breck Allen 7, Jack Moore 2, Trenton Hall 2.

    -

    Madison 41, Kanawha 30

    Madison – Quinten Wilson 25, Xavier Graeber 6, Joseph Graziani 2, Carter Nelson 4, Julian Rinehart 2, Lyndyn Ervin 2.

    Kanawha – Cayden Miller 17, Blake Claudio 5, Logan Ruble 4, Landon Ullman 2, Zach Cunningham 2.

     

    Jan. 6 Results

    Gihon 33, Blennerhassett 23

    Gihon – Kavell Robinson 8, Ethan Sands 4, Andrew Whipkey 2, Giuseppe Scotto-Rinaldi 5, Logan Graham 14.

    Blennerhassett – Colt Scott 5, Landon Willison 7, Caysen Litton 1, Gavin Johnson 2, Wyatt Province 2, Logan Arnold 6.

    -

    Madison 31, Mineral Wells 13

    Madison – Quinten Wilson 14, Xavier Graeber 6, Carter Nelson 6, Cameron Hemingway 1, Andrew Sallizzoni 2, Noah Gebhardt 2.

    Mineral Wells – Trevor Carson 4, Brayden Stone 2, Peyton Cline 3, Xavier St. Andry 4.

    -

    Park. Catholic 27, Waverly 17

    Catholic – Alex Schmidt 17, Ian Haid 4, Nate Ross 2, Carter Dawson 2, Conor Hyer 2.

    Waverly – Uriah Coleman 11, Austin McDonald 4, Blake Corbitt 2.

    -

    North Christian 24, Franklin 17

    North – Ben Raines 2, Jude Cayton 2, Steven Woofter 2, Andrew Fancisco 4, Cody Eding 6, Parker Reese 2, Hayden Tunnell 6.

    Franklin – Kypton Mooney 2, Darryl Hughes 2, Kaleb Hall 13.

    -

    Lubeck 28, Neale 9

    Lubeck – Gavin Fling 2, Cayden Wingrove 3, Kooper Jackson 11, Seth Menarchek 4, Charles Williams 8.

    Neale – Ashton Withrow 2, Levi Morr 5.

    -

    Emerson 29, Jefferson 13

    Emerson – Connor Elkins 6, Isaiah Leeson 6, Bobby Price 4, Cole Sisk 7, A.J. Payne 4, Michael McMahan 2.

    Jefferson – Braden Keffer 11, Taris Miller 2.

     

     

     

     
      2020 Wood County Boys Elementary Basketball Schedule   
      Monday, Jan. 6          
      (visitor)wear dark (home) wear light Site Time
      Gihon vs Blennerhassett Mineral Wells 4:30  
      Madison vs Mineral Wells Mineral Wells 5:30  
      Lubeck vs Neale Jefferson 4:30  
      Emerson vs Jefferson Jefferson 5:30  
      North Christian vs Franklin P. Catholic 4:30  
      Waverly vs P. Catholic P. Catholic 5:30  
      Tuesday, Jan. 7          
      Waverly vs McKinley Criss 4:30  
      WC Christian vs Criss Criss 5:30  
      Fairplains vs Greenmont Martin 4:30  
      Worthington vs Martin Martin 5:30  
      Williamstown vs Vienna Madison 4:30  
      Kanawha vs Madison Madison 5:30  
      Wed., Jan. 8          
      Criss vs Worthington Emerson 4:30  
      Mineral Wells vs Emerson Emerson 5:30  
      Blennerhassett vs Lubeck Franklin 4:30  
      P. Catholic vs Franklin Franklin 5:30  
      Jefferson vs Neale Vienna 4:30  
      Gihon vs Vienna Vienna 5:30  
      Thursday, Jan. 9        
      Martin vs Greenmont Emerson 4:30  
      Kanawha vs Emerson Emerson 5:30  
      North Christian vs WC Christian Williamstown 4:30  
      Madison vs Williamstown Williamstown 5:30  
      Monday, Jan. 13        
      Neale vs Mineral Wells Blennerhassett 4:30  
      Jefferson vs Blennerhassett Blennerhassett 5:30  
      WC Christian vs Franklin Greenmont 4:30  
      Criss vs Greenmont Greenmont 5:30  
      Worthington vs North Christian Fairplains 4:30  
      Kanawha vs Fairplains Fairplains 5:30  
      Tuesday, Jan. 14        
      Madison vs Emerson Martin 4:30  
      McKinley vs Martin Martin 5:30  
      Vienna vs Lubeck Blennerhassett 4:30  
      Mineral Wells vs Blennerhassett Blennerhassett 5:30  
      WC Christian vs Worthington Williamstown 4:30  
      Gihon vs Williamstown Williamstown 5:30  
      Wed., Jan. 15          
      Williamstown vs Mineral Wells Jefferson 4:30  
      Vienna vs Jefferson Jefferson 5:30  
      P. Catholic vs Fairplains Franklin 4:30  
      Waverly vs Franklin Franklin 5:30  
      Kanawha vs Neale Criss 4:30  
      McKinley vs Criss Criss 5:30  
      Thursday, Jan. 16        
      WC Christian vs Waverly Neale 4:30  
      Madison vs Neale Neale 5:30  
      Gihonvs Lubeck Lubeck 4:30  
      Vienna vs Martin Lubeck 5:30  
      Williamstown vs Emerson Emerson (Worthington host) 4:30  
      Franklin vs Worthington Emerson (Worthington host) 5:30  
      Jan. 20 (holiday, no school)      
      Tuesday, Jan. 21        
      Fairplains vs Waverly WC Christian 4:30  
      Greenmont vs WC Christian WC Christian 5:30  
      P. Catholic vs Martin North 4:30  
      McKinley vs North Christian North 5:30  
      Criss vs Franklin Williamstown 4:30  
      Lubeck vs Williamstown Williamstown 5:30  
      Wed., Jan. 22          
      Worthington vs Greenmont Emerson 4:30  
      Neale vs Emerson Emerson 5:30  
      Kanawha vs Mineral Wells Gihon 4:30  
      Jefferson vs Gihon Gihon 5:30  
      Franklin vs Fairplains Blennerhassett 4:30  
      Madison vs Blennerhassett Blennerhassett 5:30  
      Thursday, Jan. 23        
      WC Christian vs McKinley P. Catholic 4:30  
      Criss vs P. Catholic P. Catholic 5:30  
      Waverly vs Martin Neale 4:30  
      Williamstown vs Neale Neale 5:30  
      Jefferson vs Lubeck Gihon 4:30  
      Madison vs Gihon Gihon 5:30  
      Monday, Jan. 27        
      Criss vs Jefferson Kanawha 4:30  
      Vienna vs Kanawha Kanawha 5:30  
      Madison vs WC Christian Waverly 4:30  
      North Christian vs Waverly Waverly 5:30  
      Gihon vs Mineral Wells Fairplains 4:30  
      Martin vs Fairplains Fairplains 5:30  
      Tuesday, Jan. 28        
      Waverly vs Criss Williamstown 4:30  
      Jefferson vs Williamstown Williamstown 5:30  
      Neale vs Blennerhassett P. Catholic 4:30  
      North Christian vs P. Catholic P. Catholic 5:30  
      Gihon vs Kanawha Lubeck 4:30  
      Mineral Wells vs Lubeck Lubeck 5:30  
      Wed., Jan. 29          
      Blennerhassett vs Emerson Emerson (Worthington host) 4:30  
      McKinley vs Worthington Emerson (Worthington host) 5:30  
      Lubeck vs Kanawha Vienna 4:30  
      Neale vs Vienna Vienna 5:30  
      Fairplains vs Criss Franklin 4:30  
      Martin vs Franklin Franklin 5:30  
      Thursday, Jan. 30        
      Mineral Wells vs Jefferson Blennerhassett 4:30  
      Williamstown vs Blennerhassett Blennerhassett 5:30  
      WC Christian vs P. Catholic North 4:30  
      Lubeck vs North Christian North 5:30  
      Greenmont vs Franklin Vienna 4:30  
      Emerson vs Vienna Vienna 5:30  
      Monday, Feb. 3          
      Neale vs WC Christian P. Catholic 4:30  
      Worthington vs P. Catholic P. Catholic 5:30  
      Blennerhassett vs Vienna Fairplains 4:30  
      McKinley vs Fairplains Fairplains 5:30  
      Tuesday, Feb. 4          
      Blennerhassett vs Kanawha Martin 4:30  
      North Christian vs Martin Martin 5:30  
      McKinley vs Greenmont Vienna 4:30  
      Madison vs Vienna Vienna 5:30  
      Fairplains vs WC Christian Gihon 4:30  
      Emerson vs Gihon Gihon 5:30  
      Wed., Feb. 5          
      Williamstown vs Franklin Greenmont 4:30  
      P. Catholic vs Greenmont Greenmont 5:30  
      Worthington vs Waverly Madison 4:30  
      Lubeck vs Madison Madison 5:30  
      Jefferson vs Kanawha Mineral Wells 4:30  
      Criss vs Mineral Wells Mineral Wells 5:30  
      Thursday, Feb. 6        
      North Christian vs Greenmont Emerson 4:30  
      Worthington vs Emerson Emerson 5:30  
      Jefferson vs Martin Lubeck 4:30  
      Fairplains vs Lubeck Lubeck 5:30  
      P. Catholic vs McKinley Waverly 4:30  
      Gihon vs Waverly Waverly 5:30  
      Monday, Feb. 10        
      McKinley vs Franklin Kanawha 4:30  
      North Christian vs Kanawha Kanawha 5:30  
      Vienna vs P. Catholic Greenmont 4:30  
      Neale vs Greenmont Greenmont 5:30  
      Blennerhassett vs Martin Criss 4:30  
      Williamstown vs Criss Criss 5:30  
      Tuesday, Feb. 11        
      Mineral Wells vs McKinley Madison 4:30  
      P. Catholic vs Madison Madison 5:30  
      Neale vs Fairplains Gihon 4:30  
      WC Christian vs Gihon Gihon 5:30  
      Emerson vs Waverly North 4:30  
      Vienna vs North Christian North 5:30  
      Wed., Feb. 12          
      Madison vs Waverly Greenmont 4:30  
      Blennerhassett vs Greenmont Greenmont 5:30  
      Lubeck vs Worthington Kanawha 4:30  
      P. Catholic vs Kanawha Kanawha 5:30  
      Mineral Wells vs Franklin Jefferson 4:30  
      Fairplains vs Jefferson Jefferson 5:30  
      Thursday, Feb. 13        
      North Christian vs Emerson Emerson (Worthington host) 4:30  
      Gihon vs Worthington Emerson (Worthington host) 5:30  
      Mineral Wells vs Greenmont Martin 4:30  
      Williamstown vs Martin Martin 5:30  
      Monday, Feb. 17        
      Vienna vs Waverly Neale 4:30  
      Worthington vs Neale Neale 5:30  
      Williamstown vs McKinley Kanawha 4:30  
      WC Christian vs Kanawha Kanawha 5:30  
      Criss vs Martin Fairplains 4:30  
      North Christian vs Fairplains Fairplans 5:30  
      Tuesday, Feb. 18        
      Franklin vs Blennerhassett Lubeck 4:30  
      Greenmont vs Lubeck Lubeck 5:30  
      Emerson vs P. Catholic Madison 4:30  
      Criss vs Madison Madison 5:30  
      Wed., Feb. 19          
      Blennerhassett vs McKinley Madison 4:30  
      Jefferson vs Madison Madison 5:30  
      Neale vs Gihon Mineral Wells 4:30  
      Vienna vs Mineral Wells Mineral Wells 5:30  
      Lubeck vs Emerson Emerson (Worthington host) 4:30  
      Fairplains vs Worthington Emerson (Worthington host) 5:30  
      Thursday, Feb. 20        
      McKinley vs Gihon Jefferson 4:30  
      Franklin vs Jefferson Jefferson 5:30  
      WC Christian vs Martin Waverly 4:30  
      Greenmont vs Waverly Waverly 5:30  
      Kanawha vs Williamstown North 4:30  
      Criss vs North Christian North 5:30  
      Tournament:  Feb. 26-27, March 2-5, March 9-12  
    Martin
     Undefeated 2019 County Basketball Champions
    Kanawha Braves

    Undefeated Champions:
Kanawha Braves

    Runner-up Williamstown


    Third Place Madison

    Fourth Place Greenmont


    2019 Season

    Wood County Boys Elementary Basketball Tournament
    March 14 Finals at Jefferson Center
    -
    Championship
    Kanawha 38, Williamstown 23
    Kanawha – Zach Farnsworth 6, Zane Kirk 14, Bowen Rader 8, Preston Randolph 2, Mathias Williams 8.
    Williamstown – Asher Fenton 10, Wyatt Powell 4, Tyler Keiser 4, Jenner Burge 3, Carson Haines 2.
    -
    Third Place
    Madison 33, Greenmont 30
    Madison – Quinton Wilson 10, Ian Cunningham 1, Sutton Stanley 22.
    Greenmont – Sam Heaney 2, Chandler Jackson 5, Tyler Cameron 9, Jack McLean 4, Nick Beane 2, Conner Zecca 2, Noah Brown 4, Brayden Lotton 2.


    March 12 Semifinal Results at Jefferson Center
    -
    Williamstown 20, Greenmont 12
    Williamstown – Asher Fenton 4, Wyatt Powell 2, Tyler Keiser 12, Carson Haines 2....
    Greenmont – Chandler Jackson 1, Jack McLean 4, Nick Beane 4, Alijah Andrews 2.
    -
    Kanawha 36, Madison 14
    Kanawha – Zach Farnsworth 10, Zane Kirk 14, Bowen Rader 4, Preston Randolph 6, Logan Ruble 2.
    Madison – Quinton Wilson 9, Ian Cunningham 2, Sutton Stanley 3.
    -
    Wood County Boys Elementary Basketball Tournament
    Quarterfinals
    Monday, March 11, 2019 at Jefferson Center
    -
    Williamstown 21, Mineral Wells 18...
    Williamstown - Asher Fenton 8, Mason Mercer 6, Tyler Keiser 2, Wyatt Powell 5.
    Mineral Wells - Austin Perry 2, Taj Joyce 5, Kolten Persinger 8, Chase Offenberger 1, Peyton Cline 1, Xavier St. Andy 1.
    -
    Greenmont 20, Vienna 15 OT
    Greenmont. - Chandler Jackson 9, Tyler Cameron 4, Jack McLean 6, Nick Beane 1.
    Vienna - Joss Moellendick 1, Branson Lott 14.
    -
    Madison 28, Criss 13
    Madison - Quinten Wilson 9, Ben Morris 2, Dre Bedgood 2, Kaiden Skinner 4, Sutton Stanley 9, Ian Cunningham 2.
    Criss - Jacobi White 2, Luke Anderson 2, Logan Blasingame 1, Cole Freeman 2, Aiden Matthews 4, Blaze Efaw 2.
    -
    Kanawha 43, Worthington 6
    Kanawha – Bowen Radar 4, Zach Farnsworth 10, Preston Randolph 7, Zane Kirk 6, Zane McHenry 2, Tony Herrera 2, Luke Eagle 4, Blake Claudio 1, Cayden Miller 4, Jackson Hendershot 2, Zane McHenry 2, Logan Ruble 1.
    Worthington – Zavier Alaniz 4, Mosiah Cottrill 2.
    -
    WCRC Wood County Boys Elementary Basketball Tournament
    Second Round
    March 7 Results at Jefferson Center-
    Greenmont 38, Neale 11
    Greenmont – Jack McLean 10, Nick Beane 10, Tyler Coleman 5, Chandler Jackson 7, Conner Zecca 2, Noah Brown 2, Toby Thompson 2.Neale – Chaz Elam 1, Ayden Whited 1, Dylan Burdette 9.-
    Vienna 35, Gihon 28
    Vienna - Branson Lott 17, Braxton Kupfner 4, Joss Moellendick 9, Brady Thorn 3, Isaac Ambrose 2.Gihon - Cam Fallon 16, Drew Blough 8, Ethan Sands 4.-
    Williamstown 33, Lubeck 9
    Williamstown - Tyler Keiser 8, Asher Fenton 4, Carson Haines 11, Nate Nicely 6, Wyatt Powell 2, Grant Gorby 2.Lubeck - Houston Wright 2, Gavin Fling 2, Craig Deem 1, Charles Williams 2, Kooper Jackson 2.-
    Mineral Wells 25, Blennerhassett 24
    Mineral Wells - Taj Joyce 10, Chase Offenberger 2, Kolten Persinger 6, Peyton Cline 1, Austin Perry 4, Xavier St. Andy 2.Blennerhassett - Harry Silvis 14, Derek Hill 5, Tyler Shahan 1, Eli Davis 2, Braxton Byrd 2.
    -
    WCRC Wood County Boys Elementary Basketball Tournament
    March 6 Results at Jefferson Center
    -
    Kanawha 41, Martin 14
    Kanawha – Zane Kirk 15, Matthias Williams 2, Zane McHenry 2, Zach Farnsworth 4, Bowen Rader 6, Preston Randolph 8, Blake Claudio 2, Jackie Hendershot 2....
    Martin – Austin Jenkins 2, Greyson Board 8, Elijah Wolfe 2, Cole Smith 2.
    -
    Worthington 25, North Christian 20
    Worthington - Collin Hayes 6, Xavier Alan is 9, Mosiah Cottrill 5, Ashton VonVille 4, Chace Curry 1.
    North - Oliver Cartwright 8, Trent Lawrentz 4, Andrew Francsico 2, Ashton Peeples 6.
    -
    Madison 39, McKinley 21
    Madison - Quinton Wilson 9, Sutton Stanley 10, Ian Cunningham 7, Kaiden Skinner 2, Dre Bedgood 4, Tryston Davis 2, Xavier Graeber 2, Joseph Graziani 1, Jacob Duranti 2.
    McKinley - Jason Thomas 3, Jeremiah Loscar 2, T.J. Least a 2, Leland Rader 2, Sawyer Walker 2, Gunner Loscar 2, Slaton Davis 4, Ethan Jones 4.
    -
    Criss 30, Wood Co. Christian 14
    Criss - Logan Blasingame 13, Luke Anderson 5, Ayden Matthews 3, Jacob White 3, Brayden Starches 2, Tyler Bell 2.
    WCC - Jude Bills 2, Cameron Coppernoll 5, Andrew Seigneur 1, Caleb Coppernoll 2, Zach Byrd 2, Isaac Sheppard 2.
    -
    Wood County Boys Elementary Basketball Tournament
    March 5 Results at Jefferson Center
    -
    Lubeck 20 , Emerson 14
    Lubeck - Cayden Wingrove 4, Gavin Fling 8, Channing Barrett 2, Bryce Hathaway 2, Craig Deem 4....
    Emerson - Connor Elkins 3, Sylas Cheuvront 3, Cale Stutler 4, Cole Susk 2, Noah Carpenter 2.
    -
    Gihon 30, Park. Christian 9
    Gihon - Caiden Polinsky 2, Logan Graham 4, Kaedon Sees 3, Carter Lockhart 4, Drew Blough 6, Cam Fallon 4, Eli Johnson 1, Ethan Sands 4, Alex Pierotti 2.
    P. Christian - Isaac Nazwlrod 2, Cayden Nelson 2, Wade Piggott 2, Gabriel Nazelrod 1, Wesley Amos 2.
    -
    Neale 27, Fairplains 5
    Neale - Chaz Elam 4, Ayden White's 10, Mckendrick Allman 2, Dylan Burdette 8, Levi Morr 1, Peyton Underwood 2.
    Fairplains - Derrick Riggs 2, Drew VanFossen 2.
    -
    Mineral Wells 50, Franklin 9
    Mineral Wells – Taj Joyce 8, Chase Offenberger 4, Austin Perry 10, Ben Howell 2, Peyton Cline 2, Kolten Persinger 6, Trevor Carson 6, Brayden Stone 6, Alex Morgan 6.
    Franklin – Kaleb Hall 7, Michael Delaney 2.
    -
    Wood County Boys Elementary Basketball Tournament
    March 4 Results at Jefferson Center
    -
    Martin 26, Park. Catholic 20
    Martin – Garrett Cline 4, Tristyn Squires 8, Greyson Board 3, Jase Rake 7, Coleton Hill 4....
    Catholic – Evan Murphy 4, Dominic Strcula 4, Carter Nelson 4, Anthony Discini 4, Seth Menarchek 4.
    -
    McKinley 31, Jefferson 25
    McKinley - Ethan Jones 7, Gunner Loscar 3, Jason Thomas 12, TJ Presta 7, Jeremiah Loscar 2.
    Jefferson - Preston Willis 12, Kris Stevens 2, Brayden Arthur 9, Braden Keffer 2.
    -
    Wood County Christian 21, Waverly 18
    WCC - Cameron Coppernoll 13, Andrew Seigneur 6, Caleb Coppernoll 2.
    Waverly - Tyler Coleman 4, Andrew Fink 4, Uriah Coleman 3, Isaac Beall 3, Austin McDonald 2, Jackson Kerr 2.